ویژگی های جغرافیایی شهرستان کازرون

ویژگی های جغرافیایی شهرستان کازرون

شهرستان کازرون یکی از شهرستان های استان فارس است که در جنوب ایران قرار دارد و در51 درجه و 39 دقیقه و 15 ثانیه طول شرقی و 29 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی واقع شده است . وسعت این شهرستان حدود 4119 کیلو متر مربع و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 950 متر می باشد. این شهرستان از طرف مغرب و شمال به شهرستان ممسنی ، از طرف مشرق به شهرستان شیراز ، از طرف جنوب غربی به استان بوشهر و از طرف جنوب به شهرستان فیروز آباد محدود می گردد . فاصله شهر کازرون تا شیراز 150 کیلومتر، تا بوشهر 180 کیلو متر و تا پایتخت 1060 کیلومترمی باشد.

 

 پستی و بلندی ها

شهرستان کازرون یک منطقه کوهستانی است و امتداد ارتفاعات این شهرستان همانند سایر نقاط دیگر استان شمال غربی جنوب شرقی است. ارتفاعات قسمت شرق و جنوب شرقی این شهرستان که شامل ارتفاعات کوهمره سرخی و دشت ارژن است دارای پوشش گیاهی قوی بوده و محل عبور ایلات و طوایف مختلف عشایر استان می باشد . مابین مناطق کوهستانی این شهرستان دشت های وسیعی قرار دارد که معروفترین آنها دشت کازرون ، دشت جره و دشت کمارج  می باشد. این دشت ها از نظر کشاورزی و دامداری از اهمیت ویژه ای بر خوردار است . بلند ترین کوه این شهرستان کوه « انار» است که دارای ارتفاعی حدود 2941  مترازسطح دریا می باشد.

 

ویژگیهای اقلیمی ( آب و هوایی)

آب و هوا:

شهرستان کازرون دارای آب و هوای گرم است که زمستان های آن توام با بارندگی و تابستانهای آن خشک می باشد، شدت گرما در مناطق مختلف متفاوت است .  در جنوب ( خشت و کنار تخته ) هوا گرم است ولی در شمال ( کوهمره نودان )  که موقعیت کوهستانی دارد نسبتا ملایم است . در فصل  بهار آب و هوای شهرستان بسیار مطبوع و دلنشین است.

 دما:

طبق اطلاعات مربوط به ایستگاه کلیماتولوژی شهر کازرون در یک دوره 24 ساله می توان گفت که  سرد ترین ماه سال دی ماه با میانگین درجه حرارت 42/10 درجه سانتیگراد و گرمترین ماه سال ، تیرماه با میانگین 16/ 33  درجه سانتیگراد می باشد .  درجه حرارت متوسط سالیانه این شهرستان 78/21 درجه سانتیگراد است .

بارش:

 متوسط  بارندگی شهر کازرون بر اساس ایستگاه کلیماتولوژی در یک دوره 24 ساله 05/444  میلیمترمی باشد . بیشترین بارندگی مربوط به ماههای آذر ، دی و بهمن می باشد ولی در عین حال تفاوت قابل ملاحظه ای بین ارقام ریزشهای جوی سالیانه و ماهانه سالهای مختلف به چشم می خورد .

 در مجموع شهرستان کازرون جزء سه شهرستان پر باران استان فارس می باشد.وبه طور کلی رژیم بارندگی در کازرون مدیترانه ای است . 

رطوبت نسبی:

میزان رطوبت و تبخیر در تمام مناطق شهرستان به غیر از نواحی اطراف دریاچه پریشان(فامور) به علت شرایط خاص منطقه تقریبا یکسان است . متوسط رطوبت نسبی سالیانه براساس یک دوره 24 ساله معادل 48/58 درصد است . بالاترین درصد رطوبت  نسبی در دی ماه و پائین ترین این درصد در خرداد ماه  می باشد  . میزان تبخیر پیش بینی شده در طی  یک دوره 11 ساله در ایستگاه کازرون برابر با 3883 میلیمتر است که بیشترین آن مربوط به ماههای تیر و مرداد و کمترین آن مربوط به ماههای دی و بهمن می باشد.

منابع آب ( هیدرو لوژی ) :

منابع آب شهرستان کازرون از منابع آب سطحی و زیر زمینی تشکیل شده است:

الف) منابع آب سطحی:

ا- دریاچه پریشان ( فامور)      2 رودخانه شاپور و جره و  شعبات آن             

قسمت شرقی منطقه کازرون حوزه آبریز دریاچه پریشان و رودخانه جره را شامل می شود و  قسمت غربی منطقه کازرون که تا رودخانه شاپور ادامه می یابد قسمتی از حوضه آبریز رودخانه شاپور و شعبات فرعی آن ( ساسان و پهنگ) را شامل می شود .

دریاچه پریشان (فامور)

این دریاچه که به زبان محلی «  پیرشون »  نامیده می شود در فاصله 15 کیلومتری  شرق شهر  کازرون واقع شده که آبهای سطحی حاصل از ریزش های جوی

/ 0 نظر / 25 بازدید